Скасування реєстрації землі в державному земельному кадастрі

Якщо земельну ділянка, яку ви хотіли отримати (або отримали) у власність або в користування, зареєструвала на себе інша особа в державному реєстрі речових прав на нерухоме майно або в державному земельному кадастрі, або якщо земельну ділянку, яку було вам виділено органом місцевого самоврядування, була передана іншій особі, то інформація в цій статті вам знадобиться.

В практиці нашої компанії була наступна ситуація: до нас звернулося підприємство (далі підприємство А), яке стало жертвою рейдерських дій з боку іншого підприємства (далі підприємство Б). У певний період часу підприємством А на підставі договору купівлі-продажу було придбано у певної особи складські приміщення, що є частиною майнового комплексу. Земельна ділянка, на якій були розташовані будівлі та нежитлові приміщення, були закріплені за продавцем за рішенням виконавчого комітету Київської міської ради депутатів трудящих. Виходячи з того, що були придбані нежитлові приміщення, існувала, у зв'язку з цим, необхідність отримання в оренду земельної ділянки, що знаходиться під цими приміщеннями і під майновим комплексом, в якому ці приміщення знаходяться. Підприємство А здійснювало дії по отриманню в користування земельної ділянки: була розроблена і затверджена документація щодо відведення земельної ділянки (технічний звіт по встановленню зовнішніх меж землекористування на земельну ділянку) були отримані всі необхідні дозволи на передачу земельної ділянки в користування і залишалося отримати лише рішення сесії органу місцевого самоврядування: Київської міської ради на укладення договору оренди та відповідно саме укладення договору оренди. Але в певний момент часу змінюється законодавство щодо процедури отримання землі в користування і цю земельну ділянку, користуючись новим законодавством, реєструє на себе в державному земельному кадастрі Підприємство Б.

Була підготовлена ​​правова позиція і позовна заява про скасування реєстрації земельної ділянки, які полягали в наступному:

Підприємство А звернулося до Київської міської ради з клопотанням про надання дозволу на розробку технічної документації на оформлення права користування земельною ділянкою для обслуговування та експлуатації виробничо-складської будівлі, надавши необхідний пакет документів. Головним управлінням земельних ресурсів Київської міської державної адміністрації отримано від Київської міської ради доручення на розробку технічної документації з оформлення права користування земельною ділянкою для обслуговування та експлуатації виробничо-складської будівлі. На підставі доручення Київської міської ради була розроблена технічна документація по оформленню права користування земельною ділянкою для обслуговування та експлуатації виробничо-складської будівлі. Даний проект передбачав передання Підприємству А, на підставі ст. 93,120, 123, 124 Земельного Кодексу України в довгострокову оренду на 15 років земельну ділянку для обслуговування та експлуатації виробничо-складської будівлі. Земельна ділянка, яка надається, була сформована і зареєстрована в Державному земельному реєстрі, що підтверджується випискою з бази даних Державного земельного кадастру (черговий кадастровий план і реєстр земельних ділянок). Після виготовлення та затвердження технічної документації з оформлення права користування на земельну ділянку, вона була передана в Київську міську раду для прийняття рішення про надання земельної ділянки та укладення договору оренди. Однак Київська міська рада тривалий час не приймала рішення про надання земельної ділянки на підставі затвердженої технічної документації з оформлення права користування земельною ділянкою.

1 січня 2013 в результаті внесення змін до земельного законодавства був змінений порядок реєстрації земельних ділянок.

Так, відомості про земельну ділянку Підприємства А повинні були бути перенесені автоматично без подачі заяви з Державного реєстру земель до Державного земельного кадастру.

Представникам Підприємства А випадково стало відомо, що в межах зареєстрованої в державному земельному кадастрі земельної ділянки, зареєстрована земельна ділянка з іншим кадастровим номером і на іншу особу. Було отримано з ГУ Держгеокадастра в м Києві проект відведення земельної ділянки розроблений на іншу особу. Із зазначеного проекту землеустрою стало відомо наступне:

Після внесення змін до законодавства, про які йшлося вище, до Київської міської ради, щодо земельної ділянки Підприємства А, з клопотанням про надання дозволу на розробку проекту землеустрою та завдання на виконання робіт звернулося Підприємство Б. Рішення з даного клопотання не приймалося (вказано в пояснювальній записці проекту землеустрою). Як було нами встановлено, департамент земельних ресурсів Київської міської ради дав відповідь Підприємству Б, яке звернулася з клопотанням щодо нашої ділянки, і відмовив у наданні дозволу на розробку проекту і зазначив, що подані документи не відповідають вимогам законодавства: не обгрунтовані межі і площа земельної ділянки, і відсутня нотаріально завірена згода Підприємства А - землекористувача. Ця відповідь була направлена ​ Підприємству Б, але останнє цілеспрямовано не отримувало відмову. Потім Підприємство Б використало норму законодавства, яка визначає, що особа, яка не отримала відмову від органу земельних ресурсів протягом місяця з дня подачі клопотання про дозвіл на розробку проекту землеустрою, має право цей проект розробляти і здійснювати всі необхідні дії для отримання земельної ділянки, що і було зроблено Підприємством Б. Згідно витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, державним кадастровим реєстратором Головного управління Держземагентства у м Києві (зараз ГУ Держгеокадастра в р .. Києві) було складено план земельної ділянки і в подальшому було зареєстровано земельну ділянку в державному земельному кадастрі за підприємством Б. Зазначена реєстрація є незаконною і підлягає скасуванню виходячи з порушення значної кількості норм законодавства.

По-перше:

Заява про державну реєстрацію земельної ділянки подано особою, у якої відсутнє рішення київської міської ради про надання дозволу на розробку документації із землеустрою на земельну ділянку, яке є підставою для формування земельної ділянки при передачі її в користування та для державної реєстрації ( п.3 ст.24 ЗУ "Про державний земельний кадастр" п. 109 Порядку «1051). Подати заяву на державну реєстрацію земельної ділянки можуть ті особи, яким надано дозвіл на виготовлення документації.

По-друге

Державний кадастровий реєстратор Головного управління Держземагентства р Києва (зараз ГУ Держгеокадастра в р .. Києві) приймаючи рішення про державну реєстрацію земельної ділянки, не взяв до уваги, що її частина знаходиться в межах вже сформованої та зареєстрованої в Державному земельному реєстрі і Державному земельному кадастрі земельної ділянки. Так, державний кадастровий реєстратор Головного управління Держземагентства м. Києва (зараз ГУ Держгеокадастра в р .. Києві) протиправно зареєстрував земельну ділянку, чим порушив права нашого клієнта позбавивши його права користування земельною ділянкою. Через дії зазначеного державного кадастрового реєстратора відбулося накладення частини земельної ділянки на іншу.

Зазначені порушення відображені в проекті землеустрою Підприємства Б:

схема розташування земельної ділянки, масштаб 1: 2000 (межі земельної ділянки підприємства Б накладаються на межі земельної ділянки Підприємства А);

черговий кадастровий план: витяг з бази даних міського земельного кадастру (щодо земельної ділянки, яку хоче отримати Підприємство Б, вже розробляється проект - графічно відображено похилими лініями).

Кадастровий реєстратор перед реєстрацією повинен був перевірити представлений проект Підприємства Б і побачити, що по відношенню до земельної ділянки вже розробляється проект, що є перешкодою у державній реєстрації.

Виходячи із зазначеного, партнер ЮК "MK Partners", адвокат Роман Коротя підготував і подав позов про скасування зазначеної державної реєстрації земельної ділянки та скасування запису в поземельній книзі.

Ми допоможемо захистити ваші земельні ділянки від посягань на них.

Для отримання правової допомоги щодо земельних спорів звертайтеся за телефоном, вказаним нижче.