Оскарження податкової вимоги по сплаті ЄСВ (недоїмка)

Протягом останнього часу, на адресу фізичних осіб-підприємців, почали масово надходити, так звані «листи щастя», з вимогою сплатити борг по єдиному соціальному внеску на загальнообов’язкове соціальне страхування, а в деяких випадках з нарахуванням відповідних штрафів та пені.

Саме з таким листом, до нас звернувся клієнт, який був розгублений і взагалі не розумів, яким чином утворився борг, адже фактично, з дня реєстрації підприємцем, взагалі не веде жодної діяльності та не отримує доходи. 

В таких випадках найперша порада не панікувати, не поспішати одразу сплачувати нарахований податковим органом борг та одразу звернутися до адвоката з податкових спорів, аби ефективно вирішити це питання. В кожному конкретному випадку, звичайно є свої нюанси, проте в цій статті ми розповімо вам, яким чином ми оскаржили вимогу податкового органу по сплаті ЄСВ та домоглися її скасування.

Слід зауважити, що не завжди рішення контролюючого органу є правомірним, бувають випадки коли вимога може бути оформлена з порушенням норм закону, тому ми ще раз наголошуємо, необхідно досить уважно ставитися до таких документів і ні в якому разі не запускати ситуацію.

Важливо запам’ятати, відсутність доходу та не здійснення діяльності, не звільняє вас від обов’язку сплати ЄСВ, якщо ви не бажаєте здавати до податкових так звані «пусті звіти» та виплачувати з нульового доходу, мінімальний ЄСВ, в такому разі вам необхідно офіційно закрити ФОП (припинити підприємницьку діяльність), вказані дії вбережуть вас від подальшого нарахування, як боргу так і штрафних санкцій.

Тепер перейдемо до конкретної ситуації: на адресу нашого клієнта надійшла вимога зі сплати недоїмки по єдиному внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, оскільки наш клієнт не компетентний в податкових спорах, він звернувся до спеціалістів, аби оскаржити таку вимогу.

Насамперед, нами була визначена наступна стратегія: оскаржити в адміністративному порядку отриману вимогу.

Відповідно до податкового законодавства вимоги, або ж інші рішення контролюючого органу оскаржуються, як в адміністративному, так і в судовому порядку.

З судом все зрозуміло, ви подаєте відповідну позовну заяву. Що стосується адміністративного оскарження, то воно являє собою процедуру подання скарги на вимогу податкового органу, що її винесла, до контролюючого органу вищого рівня.

Строк на подачу скарги починає відраховуватися з наступного дня, що настає за днем коли ви отримали вимогу і не повинен перевищувати 10 календарних днів (тут слід бути уважним і не пропустити цей строк).

Скарга повинна мати письмову форму та відповідати вимогам, передбаченим законодавством, досить важливо повністю зазначати усі ваші дані, інформацію та реквізити самої вимоги, точну адресу, назву контролюючого органу до якого скарга подається. Важливою вимогою при подачі скарги, є одночасне письмове повідомлення контролюючого органу, про оскарження його вимоги до податкового органу вищого рівня, якщо цього не зробити скаргу буде повернуто без розгляду.

В нашому випадку скарга подавалася одразу до Державної фіскальної служби України.

Основні порушення, які були допущені фіскальною службою ми обґрунтували в нашій скарзі:

  1. У вимозі не було зазначено, яким чином виникла заборгованість по єдиному внеску, на підставі чого формувалася так вимога та за який період виникла заборгованість, яка база нарахування ЄСВ визначалася податковим органом.
  2. Контролюючим органом було сформовано та надіслано вимогу з порушення строків визначених законом.
  3. У вимозі була відсутні дані стосовно підстав та періоду виникнення боргу, інформація з даних ІСО органу доходів та зборів не відповідала дійсності, та було порушено ряд процедурних вимог, які повинні бути дотримані при формуванні вимоги по сплаті боргу (недоїмки) по ЄСВ.

Зауважимо, що під час оскарження вимоги було зупинено нарахування пені та штрафних санкцій, а також зупинилися строки сплати самої недоїмки.

Також при подачі скарги нами було подано підтвердження того, що вимога про нарахування недоїмки, пені та накладення штрафу в суді не оскаржувалася.

Протягом тридцяти календарних днів з моменту, як наша скарга була подана до фіскальної служби, ми отримали рішення про скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) по ЄСВ.

Слід підкреслити, що у разі задоволення скарги рішення фіскальної служби може не надсилатися платнику єдиного внеску, і така скарга вважається повністю задоволеною на користь платника єдиного внеску.

Якщо ви отримали вимогу з податкової про сплату боргу (недоїмки) по ЄСВ не затягуйте і звертайтеся до нас, ми допоможемо вам скасувати неправомірне рішення.