Розділ майна під час розлучення в Україні 2023. Судова практика поділу майна у шлюбі (Київ та Київська область)
Якщо ви вирішили розірвати шлюб і розділити майно під час розлучення, ця стаття буде корисною для вас. У цій статті ми розповімо, як поділити майно, спираючись на останню судову практику Верховного Суду. Ви дізнаєтесь про основні хитрощі при розділі майна.
Розглянемо, як розділити майно, а саме: квартиру, будинок, майнові права на квартиру, автомобіль, земельну ділянку, бізнес, кредити та іпотеку, борги, депозити, недобудову тощо. А також як ділиться житло при розлученні за новим законом?
Якщо ви хочете дізнатися про особливості розірвання шлюбу, ви можете ознайомитись в цій статті (як швидко розірвати шлюб без присутності сторін (хитрощі при розлученні)).
У цій статті про розділ майна подружжя ви дізнаєтесь:
1.Загальні підстави при розподілі майна. 2. Яке майно не ділиться під час розлучення (відеоконсультація). 3.Як поділити квартиру. 4.Як розділити будинок. 5.Як розділити автомобіль. Що робити, якщо один із подружжя його незаконно продав. 6. Як розділити земельну ділянку. 7. Як розділити підприємство чи майно фізичної особи-підприємця. 8. Розділ кредиту та боргів. 9. Як поділити майнові права; 10. Як поділити поліпшення майна (ремонт); 11. Особливості розподілу бізнесу; 12. Чим небезпечні поділ боргів; 13. Юридичні особливості поділу деяких видів майна; 14. Чим може допомогти адвокат із сімейних справ.
Зразок заяви про видачу судового наказу про стягнення аліментів на двох дітей в кінці статті!
Адвокат, к.ю.н., управляющий партнер:
- Споры с банками и коллекторами (уменьшение задолженности, снятие арестов и закрытие исполнительного производства, сопровождение закрытия кредитов с коллекторами).
- Списание долгов через банкротство физических лиц (полное или частичное списание, реструктуризация любой задолженности, консультация по долговым вопросам любой сложности).
- Реальный возврат долгов (возврат через суд, проведение переговоров по возврату долга, наложение ареста на имущество должника, сопровождение реализации имущества должника).
- Имущественные споры, истребование имущества, признания права собственности.
- Недвижимость - проверка новостроев, квартир, проверка истории сделок по недвижимости.
- Защита имущества, корпоративных прав, антирейдерские меры, снятие ареста.
- Ведение переговоров с банками (консультация по телефону).
- Сложный раздел имущества супругов (раздел долгов/кредитов, бизнеса, недвижимости).
- Первичная консультация по телефону 096-243-28-73
Загальні підстави при розподілі майна у Києві та Київській області.
За загальним правилом та згідно зі ст. 60 Сімейного кодексу України, вся власність, яка була куплена у шлюбі – це спільна власність і ділиться між подружжям 50 на 50. Тобто, поділ майна у шлюбі завжди рівний. Якщо чоловік не хоче ділити майно добровільно – ви можете поділити майно через суд.
З іншого боку, судова практика зазначає певні винятки із цього правила. Наприклад, майно немає статусу спільної власності, якщо куплено за власні кошти одного з подружжя. Такі кошти можуть бути подаровані. У такому разі, якщо ви звертаєтесь до суду з позовом про поділ майна під час розлучення в Україні, вам необхідно довести цей факт судді та надати допустимі докази.
Теоретично, майно подружжя завжди рівні, але на практиці, суд може відійти від інституту ідеальності часток і присудити одному з подружжя трохи більшу частку, враховуючи інтереси дітей.
Яке майно не ділиться під час розлучення (відеоконсультація)
Якщо вам потрібна додаткова консультація з цього питання, звертайтеся: Адвокат Василь Майоров, керуючий партнер Юридичної компанії MK Partners.
Телефон для консультації (онлайн/офлайн): 063-595-87-10 (Viber, Telegram)
Для документів та онлайн консультацій - 2432873@gmail.com, Mk911ua@gmail.com (з позначкою для Майорова Василя)
Як поділити квартиру через суд в Україні?
Якщо вам не вдається добровільно розділити квартиру, у такому разі вам необхідно скласти позовну заяву про поділ майна та додати наступні документи, а саме:
- Свідоцтво про розірвання шлюбу або рішення суду про розірвання шлюбу;
- Копія паспорту та коду;
- Правовстановлюючі документи на квартиру або витяг із державного реєстру нерухомості;
- Оригінал квитанції про сплату судового збору. Розмір судового збору – 1 відсоток вартості об'єкта нерухомості. Але можна спробувати сплатити мінімальну ставку судового збору – 992 грн. 40 коп.;
- Оцінка квартири, при необхідності.
Позовна заява про поділ квартири подається за місцем розташування нерухомості. Якщо у вас кілька квартир, тоді позов подається за місцем розташування найдорожчої квартири. У цьому випадку такі позови не подаються за місцем реєстрації відповідача.
Таким чином, суд виносить рішення та визнає за вами право власності на ½ частину квартири.
Як поділити будинок через суд Київ?
Розділ будинку не відрізняється від поділу квартири, якщо ви хочете поділити будинок як квартиру. У такому разі документи до суду ті самі.
Але при розподілі будинку через суд є певні нюанси. Наприклад, при поділі квартири ви отримуєте певну частку, то будинок, ви можете розділити реально. Ви можете виділити частину будинку та отримати через суд право власності на цю частину.
Що для цього потрібно?
Необхідно замовити будівельно-технічну експертизу, яка визначить реальну технічну можливість поділу будинку з окремим виходом. Експертиза запропонує варіанти такого розділу та можливо будівельні роботи, які дозволять виділити частину будинку та отримати право власності на свою частину. Якщо частини будуть рівні, суд винесе рішення та розділить будинок у натурі, якщо ні – тоді треба буде запропонувати компенсацію за зайві квадратні метри та внести кошти на депозит суду.
Зверніть увагу, що такий розділ будинку значно підвищує вартість вашої нерухомості, в порівнянні з виділенням ідеальної частини квартири.
Як поділити автомобіль. Що робити, якщо один із подружжя його продав.
Розділ транспортних засобів у процесі розлучення не ділиться за загальними правилами. Якщо у вас кілька автомобілів – це не є проблемою. Діляться авто, але якщо вартість авто різна, потрібно буде доплатити різницю. І тут необхідно замовити оцінку даних транспортних засобів, щоб довести у суді розмір компенсації.
Якщо автомобіль один – як його поділити?
Не можна розділити автомобіль 50 на 50, оскільки автомобіль відноситься до неподільних об'єктів. Можна визначити через суд порядок користування авто, але таких позовів у судовій системі України вкрай мало і такий поділ вкрай незручний та небезпечний, оскільки один із подружжя просто може сховати автомобіль або продати по запчастинам.
Другий варіант поділу транспортного засобу полягає в тому, що суд присуджує авто одному з подружжя з виплатою компенсації половини вартості авто другому подружжя.
Якщо автомобіль був проданий одним з подружжя, у разі один із подружжя може подати до суду і вимагати компенсацію половини вартості транспортного засобу.
Як поділити земельну ділянку через суд в Україні?
Земельна ділянка може бути поділена в ідеальних частинах (як із квартирою) або поділена в натурі з виділенням частин.
Зверніть увагу, що приватизована земельна ділянка не є спільною сумісною власністю. Але завжди є винятки. Якщо приватизація була з 08/02/2011 р. до 13/06/2012 р., у такому разі, Цивільний кодекс України розглядав приватизовану ділянку спільною спільною власністю, і як наслідок, ця ділянка підлягає розділу за загальним правилом.
Якщо на земельній ділянці збудовано будинок, то розділ відбувається за загальними правилами, як було описано в цій статті вище.
Як поділити бізнес, зокрема товариство з обмеженою відповідальністю?
Судова практика в особі Верховного Суду України при розподілі бізнесу (корпоративні права) вказала наступне:
Враховуючи, що власником майна, внесеним до статутного капіталу, є безпосередньо юридична особа, у такому разі таке майно не ділиться між подружжям. Але якщо до статутного капіталу було внесено саме загальне майно подружжя, то другий чоловік має право на половину його вартості. Також один із подружжя має право на половину суми частини статутного капіталу, який був внесений другим подружжям або виплаченими дивідендами.
Отже, корпоративні права не діляться, крім акцій підприємств.
Розділ кредиту та боргів (розписка, договір позики) через суд. Як ділити майно, якщо є борги?
Це найцікавіша категорія поділу майна, оскільки вона дозволяє штучно сформувати борги, а судова практика поки що тільки на стадії формування висновків, які перешкоджають таким зловживанням.
Якщо майно було куплено в кредит, то іпотека, застава і кредит діляться навпіл. У випадку, якщо, наприклад, квартира була куплена в кредит до шлюбу, а кредит виплачувався під час шлюбу – у цьому випадку другий чоловік має право на половину виплаченого кредиту.
Судова практика щодо поділу боргів подружжя!
1 200 000 дол. США кредиту без згоди чоловіка: це кошти, а не майно, а сам договір - нотаріального посвідчення не підлягає, відповідно згода не потрібна (ВССУ, 16 01. 2017., №258 / 7949/14-ц) Судова практика! Між подружжям ділиться навпіл як спільну власність придбано на позикові кошти, так і борги (ЗСУ від 14 вересня 2016 року. У справі № 6-539цс16) Щоб борги потрапляли під розділ - вони повинні бути взяті та використані на користь сім'ї. На користь сім'ї – це суб'єктивна категорія, яка доводиться чи спростовується у суді.
Адвокат по розподілу майна – чим ми вам допоможемо?
Ми вам описали лише частину інформації, що виникає на практиці. Для того, щоб розуміти особливості вашої справи, ми готові провести професійну консультацію щодо оптимального поділу майна на вашу користь. Наш досвід дозволяє захистити ваші інтереси при розподілі майна через суд. Ми розповімо вам на що може претендувати дружина при розлученні, про поділ майна при розлученні, якщо один із подружжя не працював. Які особливості поділу майна подружжя через 10 років після розлучення?
Ми працюємо не лише по Києву та Київській області, а й по всій Україні.
Набирайте Viber 063-595-87-10 і ми допоможемо вам.
Як поділити поліпшення майна (ремонт)?
Якщо майно було куплено до шлюбу, а під час шлюбу значно покращилося, наприклад, було зроблено ремонт, то в такому разі, один із подружжя має право на половину вартості ремонту. Для цього необхідно провести оцінку покращень та подати її до суду.
Зразок заяви про видачу судового наказу про стягнення аліментів на двох дітей
До Бердичівського міського суду Житомирської області
Заявник: __
Боржник: ____
Судовий збір : звільнений від сплати на підставі п.3 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір»
Заява
про видачу судового наказу про стягнення аліментів на утримання двох дітей
14 жовтня 2014 року, у мене _______ народилися діти: _______________________
28 жовтня _____ року шлюб було зареєстровано у виконкомі Буряківської сільської ради Бердичівського району Житомирської області, про що в книзі реєстрації шлюбів зроблений відповідний актовий запис №_____.
27 квітня 2022 року рішення Бердичівським міськрайонним судом Житомирської області (справа №_____) шлюб було розірвано.
Згідно зі статтею 52 Конституції України діти рівні у своїх правах незалежно від походження, а також від того, народжені вони у шлюбі чи поза ним.
Права та обов'язки матері, батька і дитини ґрунтуються на походженні дитини від них, засвідченому державними органами реєстрації актів цивільного стану в установленому законом порядку.
Одним із найголовніших та найважливіших обов’язків батьків, що випливає не тільки з усталених моральних принципів нашого суспільства, а й чинного законодавства, є моральне виховання та матеріальне утримання дитини. Це, зокрема, виявляється в забезпеченні неповнолітньої дитини необхідними благами, що потрібні для її життя, виховання та розвитку.
Наші діти проживає зі мною та знаходяться на моєму утриманні (копія довідки про реєстрацію місця проживання дитини та Заявника додається).
Я забезпечую дітей всіма благами необхідними для її життя та розвитку, а саме: одягом, продуктами харчування, медикаментами, відвідуванням медичних закладів, відвідуванням школи, курсів, культурних закладів, музеїв, туристичними поїздками і т.д.
Відповідно до статей 11, 12 Закону України «Про охорону дитинства», на кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини.
Відповідно до статті 8 Закону України «Про охорону дитинства» кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку.
Згідно статті 180 Сімейного Кодексу України,батьки зобов’язані утримувати своїх дітей до досягнення ними повноліття.
На даний час Відповідач ухиляється від покладеного на нього у відповідності до статті 180 Сімейного кодексу Україниобов'язку утримувати свою дитину.
Як мама, я хочу щоб моя донька мала все необхідне: якісний одяг, продукти харчування, якісне навчання та речі необхідні для її розвитку.
На сьогоднішній час Відповідач відмовляється добровільно надавати кошти на утримання доньки а саме: на придбання одягу, продуктів харчування, медикаментів, відвідування медичних закладів, підготовку до школи, оздоровлення.
Відповідно до закону батьки зобов'язані утримувати своїх дітей незалежно від того, перебували вони в шлюбі чи шлюб між ними розірвано.
Відповідно до частини 1 статті 184 Сімейного Кодексу України, суд за заявою одержувача визначає розмір аліментів у твердій грошовій сумі.
Згідно зі статтями 18, 27 Конвенції про права дитини, ратифікованої постановою ВР від 27.02.91, держави-учасниці докладають усіх можливих зусиль до того, щоб забезпечити визнання принципу загальної та однакової відповідальності обох батьків за виховання й розвиток дитини. Батьки або у відповідних випадках законні опікуни несуть основну відповідальність за виховання й розвиток дитини. Найкращі інтереси дитини є предметом їх основного піклування.
Згідно частини 3 статті 181 Сімейного кодексу України за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина.
Відповідно до частини 5 статті 183 Сімейного кодексу України той із батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина, має право звернутися до суду із заявою про видачу судового наказу про стягнення аліментів у розмірі на одну дитину - однієї чверті, на двох дітей - однієї третини, на трьох і більше дітей - половини заробітку (доходу) платника аліментів, але не більше десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку на кожну дитину.
Від сплати судового збору я звільнена згідно пункту 3 частини 1 статті 5 Закону України «Про судовий збір».
Відповідно до пункту 1 статті 28 Цивільного процесуального Кодексу України, позови про стягнення аліментів можуть пред’являтися за зареєстрованим місцем проживання позивача.
На підставі наведеного, а також керуючись вищеназваними нормами законодавства,
ПРОШУ:
Видати судовий наказ про стягнення з_____(РНОКПП: _____), на користь _____(РНОКПП: _____) аліментів на утримання: малолітніх дітей: _____Олександр Олександрович, 06 лютого 2010 року народження та _____ Володимир Олександрович, 14 жовтня 2014 року народження, у розмірі 1/3 частини усіх видів його доходів, але не менш ніж 50 % прожиткового мінімуму для дитину відповідного віку починаючи з __________.
- Допустити негайне виконання судового наказу.
Додатки:
Копія свідоцтва про народження дитини (оригінал у заявника);
Копія свідоцтва про народження дитини (оригінал у заявника);
Заявник: ________ «___»____________2023 р.
чоловік не хоче ділити майно як поділити майно при розлученні без суду при розлученні як ділиться майно, якщо є діти як ділиться майно під час розлучення поділ майна у шлюбі яке майно не ділиться при розлученні хитрощі при розлученні поділ майна при розлученні – форум при розлученні як ділиться майно, якщо є діти хитрощі при розлученні яке майно не ділиться при розлученні як ділиться квартира при розлученні, якщо власник дружина як ділиться житло під час розлучення за новим законом поділ майна при розлученні якщо один із подружжя не працював на що може претендувати дружина під час розлучення поділ майна подружжя через 10 років після розлучення поділ майна подружжя через 10 років після розлучення України хитрощі при розлученні поділ майна при розлученні якщо один із подружжя не працював поділ майна, що перебуває у власності одного з подружжя під час розлучення поділ майна під час розлучення з неповнолітніми дітьми строк позовної давності на поділ майна після розлучення поділ майна після розлучення терміни як ділиться житло під час розлучення за новим законом
Крок 1: Підготовка необхідних документів
Заява про розлучення: Сформуйте заяву про розлучення, в якій вкажіть повні імена обох подружжя, дату та місце укладення шлюбу, адресу місця проживання подружжя, наявність спільних дітей та причину розлучення.
Документи, що підтверджують особистість: Додайте копії паспортів або інших документів, що засвідчують особистість обох подружжя.
Документи про шлюб: Прикріпіть копії свідоцтва про шлюб.
Крок 2: Звернення до адвоката
Оберіть адвоката: Рекомендовано вибрати адвоката, який спеціалізується на міжнародних розлученнях. Цей адвокат буде вашим представником у суді України та допоможе вам у підготовці всіх необхідних документів.
Крок 3: Подання заяви
Підготуйте документи: Разом з адвокатом підготуйте всі потрібні документи, включаючи заяву про розлучення та додаткові документи.
Подача до суду: Ваш адвокат подає заяву про розлучення до суду України за місцем проживання одного з подружжя.
Крок 4: Судове засідання
Участь у суді: Залежно від ситуації, вам може бути необхідно взяти участь у судовому засіданні. Ваш адвокат захищатиме ваші інтереси та права.
Крок 5: Рішення суду
Винесення рішення: Суд приймає рішення про розлучення, опираючись на надані документи, докази та законодавство.
Термін набуття чинності: Рішення суду набирає законної сили через 30 днів після прийняття.
Додаткові поради:
Судові витрати: Врахуйте судові витрати, які можуть виникнути під час процесу розлучення. Ці витрати можуть бути різними.
Час процесу: Приготуйтеся до того, що процес розлучення може зайняти певний час, особливо, якщо виникнуть спори щодо майна, аліментів або опіки над дітьми.
Юридична допомога: Якщо ви не впевнені у правилах та процедурах, рекомендується звернутися до юриста за консультацією.