Особливості розгляду справ про поділ майна подружжя м. Київ (судова практика ВС 2020-2021)

    В цій статті будуть приведені висновки ВП Верховного суду, які допоможуть вам зрозуміти позиції суду при відповідному спору та успішно поділити майно подружжя в м. Києві.
   1. Визначення майна, яке є особистою приватною власністю одного з подружжя та майна, яке є спільною сумісною власністю подружжя
   2. Шлюбний договір, оспорювання шлюбного договору
   3. Встановлення факту проживання однією сім’єю
   4. Правовий режим майна, набутого жінкою та чоловіком, які проживають однією сім’єю та не перебувають у зареєстрованому шлюбі
   5. Розпорядження спільним сумісним майном подружжя
   6. Оспорювання угод щодо розпорядження майном подружжя одним із подружжя без згоди іншого
   7. Поділ спільного сумісного майна подружжя (Київ, Оболонь, Буча)
   8. Відповідальність за боргами подружжя
   9. Визначення частки одного із подружжя у спільному сумісному майні після смерті іншого із подружжя

Якщо вам потрібна додаткова консультація з цього питання, звертайтеся: Адвокат Василь Майоров, керуючий партнер Юридичної компанії MK Partners.

Телефон для консультації (онлайн/офлайн): 063-595-87-10 (Viber, Telegram)

Для документів та онлайн консультацій - 2432873@gmail.com, Mk911ua@gmail.com (з позначкою для Майорова Василя)

 

Суди при розгляді справ про поділ майна подружжя повинні враховувати висновки Верховного Суду, а відступити від таких висновків може лише Велика Палата Верховного суду. В цій статті будуть приведени висновки ВП Верховного суду, які допоможуть вам зрозуміти позиції суду при відповідному спору та успішно поділити майно подружжя в м. Києві.

 1. Визначення майна, яке є особистою приватною власністю одного з подружжя та майна, яке є спільною сумісною власністю подружжя До майна, що належить подружжю на праві спільної сумісної власності відноситься: • майно, набуте за час шлюбу (за винятком речей індивідуального користування); • доходи, отримані кожним із подружжя (заробітна плата, пенсія, стипендія та інші); • речі придбані для одного із подружжя для професійних занять (музичні інструменти, лікарське устаткування, оргтехніка тощо). Якщо майно дружини/чоловіка за час шлюбу істотно збільшилося у своїй вартості внаслідок спільних трудових чи грошових затрат або затрат другого з подружжя, або якщо один із подружжя своєю працею чи коштами брав участь в утриманні майна, управлінні цим майном чи догляді за ним, то таке майно або дохід, одержаний від цього майна, у разі спору можуть бути визнані за рішенням суду об’єктом права спільної сумісної власності.

 2. Шлюбний договір, оспорювання шлюбного договору

У шлюбному договорі може бути визначене майно, яке дружина, чоловік передає для використання на спільні потреби сім'ї, а також правовий режим майна, подарованого подружжю у зв'язку з реєстрацією шлюбу. Сторони можуть домовитися про можливий порядок поділу майна, у тому числі і в разі розірвання шлюбу. У шлюбному договорі сторони можуть передбачити використання належного їм обом або одному з них майна для забезпечення потреб їхніх дітей, а також інших осіб. Визнання шлюбного договору недійсним – Постанова ВС №757/10715/17. Суд прийшов до висновку, що до вимог про визнання шлюбного договору недійсним позовна давність не застосовується. А ось до вимог про поділ майна подружжя застосовується позовна давність 3 роки, як правило з моменту розірвання шлюбу. Наводимо приклад про визнання недійсним пункт шлюбного договору (Постанова ВС №755/19197/18 – надзвичайне невигідне матеріальне становище). Шлюбний договір не повинен ставити у невигідне матеріальне становище одного з подружжя. Надзвичайне невигідне становище має оціночний характер.

 1. Встановлення факту проживання однією сім’єю

Зверніть увагу на Постанову ВС №137/1350/14 – встановлення факту проживання однією сім'єю. Зверніть увагу, що факт проживання однією сім'єю не підлягає встановленню до 01.01.2004 року, оскільки саме з цієї дати вступив в дію Цивільний кодекс України, який передбачив таку процедуру. Які обставини підлягають встановленню при поділі майна, без факту встановлення проживання однією сім'єю, набутого до 01.01.2004 року – Постанова ВС № 280/489/15:

 • - майно придбане внаслідок спільної праці;
 • - ведення спільного господарства;
 • - ведення спільного бюджета. Судова практика проживання однією сім'єю, де було встановлені вказані факти, докази та доказування: Постанова ВС №522/2680/14 – встановлення факту Постанова ВС №554/2491/17 – встановлення факту Факти, які підтверджують проживання однією сім'єю:
 • - спільне проживання;
 • - ведення господарства;
 • - спільні витрати;
 • - купівля майна;
 • - участь у витратах та ремонту;
 • Постанова ВС №738/1452/17 (відмовлено у встановлення факту) – лише показання свідків за відсутності інших доказів не може бути встановлення вказаного факту
 1. Правовий режим майна, набутого жінкою та чоловіком, які проживають однією сім’єю та не перебувають у зареєстрованому шлюбі Увага! Якщо жінка та чоловік проживають однією сім’єю, але не перебувають у шлюбі, майно, набуте ними за час спільного проживання, належить їм на праві спільної сумісної власності, якщо інше не встановлено письмовим договором між ними. Але необхідно встановити факт проживання однією сім'єю!

Зразок рішення суду про поділ майна подружжя (Оболонь, Вишгород), яке ми виграли!

rudenko

 1. Розпорядження спільним сумісним майном подружжя

Стаття 65. Право подружжя на розпоряджання майном, що є об'єктом права спільної сумісної власності подружжя

При укладенні договорів одним із подружжя вважається, що він діє за згодою другого з подружжя. Дружина, чоловік має право на звернення до суду з позовом про визнання договору недійсним як такого, що укладений другим із подружжя без її, його згоди, якщо цей договір виходить за межі дрібного побутового. Договір, укладений одним із подружжя в інтересах сім'ї, створює обов'язки для другого з подружжя, якщо майно, одержане за договором, використане в інтересах сім'ї. Ця норма стосується поділу спільних боргів подружжя.

Постанова ВП ВС №452/970/17 – якщо майно було передано в іпотеку без згоди співвласників, то такий договір іпотеки визнається недійсним на підставі ЦКУ. Постанова ВС №158/2229/16 – розпорядження авто, в частині того, що якщо договір укладається в письмовій формі, то показання свідків не є належними доказами про те, що дружина надала згоду на таке відчуження. Застосування позовної давності До вимоги про поділ майна, заявленої після розірвання шлюбу, застосовується позовна давність у три роки.

Постанова ВС №372/176/17 та 203/304/17 – якщо один з подружжя не подав позов про поділ майна до спливу 3 років з моменту розірвання шлюбу, при умові відсутності доказів, які б вказували на заперечення одного з подружжя, НЕ може свідчити та вказувати на початок строку позовної давності. Постанова ВС №158/2229/16 – для поділу майна подружжя необхідно:

 •  - визначити вартість майна;
 •  - визначити обсяг майна подружжя;
 •  - встановити джерела придбання такого майна;
 • Якщо вартість майна визначити неможливо, то для оцінки береться вартість рівноцінного або подібного за своїми якостями майна на час розгляду справи – Постанова ВС №127/7029/15. Наприклад, один з подружжя не заперечує про відчуження майна (авто), але вказує на ціну в 100 доларів, а авто стоїть набагато дорожче. Якщо один з подружжя використовував майно не в інтересах сім'ї, або приховав – таке майно або його вартість буде враховуватись при поділі такого майна. Цей факт потрібно доводити сторонам, а суду встановлювати вказаний факт. Факт використання коштів в інтересах сім'ї, доводить той з подружжя, який відчужив таке майно (важливо).
 1. Відповідальність за боргами подружжя

Спільне майно = спільні борги Постанова ВС №6-163цс12 – договір укладений одним з подружжям в інтересах сім'ї, створює обов'язки для другого. Постанова ВС № 6-55цс13 – договір укладений одним із подружжям в інтересах сім'ї (кредит) породжує обов'язки для другого з подружжя Постанова ВС №6-539цс16 – спільне майно=спільні борги

Постанова ВС №6-801цс16 – автомобіль придбано в кредит, який частково погашено за час шлюбу Постанова ВС №712/6574/16 – особливості поділу квартири та кредиту подружжям. У подружжя виникає зобов'язання про повернення кредиту та право на поділ квартири. Дуже важливо встановити, за рахунок кого (особисті кошти) з подружжя погашались борги.

Постанова ОП КЦС №337/474/14 – поділ майна при наявності виконавчого провадження про стягнення боргу із одного з подружжя). Дуже цікава позиція суду, яка встановила, що поділ майна подружжя не може застосовуватись для уникнення сплати боргу боржником. Наприклад, коли ділиться майно, а на одного з подружжя переходить все майно. Такі дії носять очевидно недобросовісний характер. В цій справі подружжя почали ділити майна, і дружина просить все майно (рухоме і нерухому), а чоловік погодився все віддати дружині. Перша інстанція поділила позов, апеляція відмовила, а касація підтримала рішення апеляції.

 1. Визначення частки одного із подружжя у спільному сумісному майні після смерті іншого із подружжя

Поділ майна Київ (Оболонь)

Постанова ВС №6-37цс13 – поділ будинку як неподільної речі та компенсація Постанова ВС №6-47цс16 – визнано частку на об'єкт незавершеного будівництва Постанова ВС №6-2565цс16 – поділ майна подружжя з компенсацією Постанова ВС №6-486цс16 – поділ майна подружжя (враховуються борги, а також вартість відчуженого без згоди майна)

Майно ФОП Постанова ВС №6-79цс13 – майно ФОП, яке передано в іпотеку Постанова ВС №6-21цс15 – майно ФОП (може бути об'єктом спільної сумісної власності) Постанова ВС №6-38цс15 – майно подружжя (критерії) + внесок у ТОВ Майно набуте внаслідок приватизації є спільним сумісним майном подружжя з 08.02.2011 року по 13.06.2012 року. В іншому випадку – це є особистою власністю подружжя. Критерії, які дозволяють надати майну статус спільної сумісної власності є:

 1. час набуття майна;
 2. кошти, за які таке майно було набуте (джерело набуття та спільні кошти);
 3. мета придбання майна. При вирішенні спорів про належність майна подружжя на праві спільної сумісної власності, суду в першу чергу належить встановити час набуття майна (Постанова ВС №757/45050/15) Той із подружжя, який порушує питання про застосування презумції спільного майна, зобов'язаний довести обставини, що спростовує таку презумції. Тобто, повинен довести, що вказане майно є його особистою власністю (ВСУ №6-843цс17).

image

Адвокат, к.ю.н., управляющий партнер:

 • Споры с банками и коллекторами (уменьшение задолженности, снятие арестов и закрытие исполнительного производства, сопровождение закрытия кредитов с коллекторами).
 • Списание долгов через банкротство физических лиц (полное или частичное списание, реструктуризация любой задолженности, консультация по долговым вопросам любой сложности).
 • Реальный возврат долгов (возврат через суд, проведение переговоров по возврату долга, наложение ареста на имущество должника, сопровождение реализации имущества должника).
 • Имущественные споры, истребование имущества, признания права собственности.
 • Недвижимость - проверка новостроев, квартир, проверка истории сделок по недвижимости.
 • Защита имущества, корпоративных прав, антирейдерские меры, снятие ареста.
 • Ведение переговоров с банками (консультация по телефону).
 • Сложный раздел имущества супругов (раздел долгов/кредитов, бизнеса, недвижимости).
 • Первичная консультация  по телефону 096-243-28-73

ПИТАННЯ ВІДПОВІДІ від наших клієнтів про поділ майна подружжя Київ

 1. Яким чином суд повинен визначити весь обсяг майна подружжя, який підлягає поділу?
 • Суд може визначити лише обсяг того майна, про яке заявить сторона. Тобто, суд не буде сам шукати майно. Недостатньо в позовній заяві просити суд поділити майно в квартирі, необхідно подати підтверджуючі документі ( касові чеки).
 1. Наскільки достатньо є покази свідків, для встановлення факту проживання однією сім’єю?
 • Крім показів свідків, необхідно довести ведення спільного господарства, спільний відпочинок, спільне проживання, оплату майна, спільний ремонт та інші факти, які свідчать про вказаний факт. Таким чином, одних свідків не достатньо.
 1. Чи можливо відступити від рівності часток подружжя?
 • Можливо відступити, така можливість передбачена ст. 70 СКУ. Підстава відступу від рівності часток – справа № 361/60001/18.
 1. Як ділиться майно, якщо шлюб визнано недійсним?
 • Якщо після визнання шлюбу недійсним, майно належать особам на праві спільної часткової власності, а розмір часток визначається в залежності від їх вкладу в купівлю цього майна.