Моральна шкода за порушення строків введення будинку в експлуатацію

Якщо вас зацікавить вказана стаття, ви можете звернутись за консультацією по телефону, який зазначений в цій статті.

Досить часто забудовники порушують строки введення будинку в експлуатацію. Порушення строків введення, як правило, виникають за таких обставин:

  1. Порушення ДБН в процесі будівництва;
  2. Розкрадання коштів інвесторів;
  3. Проблема з підключенням будинку до водопостачання та газопостачання у зв'язку з порушеннями в процесі будівництва;
  4. Недостатньо коштів інвесторів для закінчення будівництва;
  5. Невідповідність цільового призначення земельної ділянки;
  6. Перенаправлення грошових коштів на будівництво іншого будинку. 

Всі ризики порушення строків введення будинку в експлуатацію несе забудовник.

Моральна шкода за порушення договору купівлі майнових прав або договору інвестування може бути компенсована і в тому разі, якщо це прямо не передбачено законом або тим чи іншим договором. Зокрема, у разі несвоєчасного введення будинку в експлуатацію.

На це звернув увагу Касаційний цивільний суд, переглядаючи рішення у справі №755/3509/18. У ній ішлося про відшкодування моральної шкоди за неналежне виконання договірних зобов’язань щодо передання квартири в новобудові у власність.

Як зазначив КЦС, суди попередніх інстанцій дійшли помилкового висновку, що закон «Про захист прав споживачів» не підлягає застосуванню до спірних правовідносин. Адже договір купівлі-продажу майнових прав передбачає в подальшому набуття покупцем права власності на квартиру, що має здатися в експлуатацію в певний строк.

Право на відшкодування моральної (немайнової) шкоди виникає внаслідок порушення права особи, незалежно від наявності спеціальних норм цивільного законодавства. Тож вона підлягає стягненню на підставі ст. ст.16 та 23 Цивільного кодексу й ст. ст.4 та 22 Закону «Про захист прав споживачів», навіть у тих випадках, коли умовами договору право на відшкодування не передбачено.

Крім моральної шкоди, інвестор має право на відшкодування втраченої вигоди, наприклад, орендних платежів.

Зверніть увагу, таке відшкодування залежить від договору, який ви підписали з забудовником. Є такі договори, що забудовник може його розірвати в односторонньому порядку. Найкращий договір для інвестора – це договір купівлі майнових прав на квартиру. А ось попередній договір дуже проблемний, оскільки забудовник в односторонньому порядку може відмовитися від укладання основного та повернути грошові кошті в гривні.

image

Адвокат, к.ю.н., управляющий партнер:

  • Споры с банками и коллекторами (уменьшение задолженности, снятие арестов и закрытие исполнительного производства, сопровождение закрытия кредитов с коллекторами).
  • Списание долгов через банкротство физических лиц (полное или частичное списание, реструктуризация любой задолженности, консультация по долговым вопросам любой сложности).
  • Реальный возврат долгов (возврат через суд, проведение переговоров по возврату долга, наложение ареста на имущество должника, сопровождение реализации имущества должника).
  • Имущественные споры, истребование имущества, признания права собственности.
  • Недвижимость - проверка новостроев, квартир, проверка истории сделок по недвижимости.
  • Защита имущества, корпоративных прав, антирейдерские меры, снятие ареста.
  • Ведение переговоров с банками (консультация по телефону).
  • Сложный раздел имущества супругов (раздел долгов/кредитов, бизнеса, недвижимости).
  • Первичная консультация  по телефону 096-243-28-73

Адвокат по нерухомості Київ. Юрист по нерухомості Буча, Ірпінь, Гостомель. Перевірка нерухомості Київ, Буча, Ірпінь.